1. pl
  2. en
05 lipca 2024

Czy naprawdę brakuje nauczycieli? 
- refleksje przedsiębiorcy

Być może ten artykuł wywoła kontrowersje, ale nie mam w tym temacie nic do stracenia. Jestem absolwentką lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim, moim podstawowym kierunkiem studiów były tłumaczenia ustne, ale posiadam również wykształcenie pedagogiczne. Choć nigdy nie pracowałam jako nauczyciel w szkole, podczas studiów uczyłam angielskiego w szkołach językowych, robiąc to z pasją i zaangażowaniem.

Przez ostatnie 25 lat pracowałam najpierw w korporacji, a potem zostałam przedsiębiorcą. W tym czasie wielokrotnie powtarzałam sobie, że zawsze mogę wrócić do nauczania – w końcu lubiłam to robić, robiłam to dobrze, a podobno nauczycieli brakuje.

Od początku kwietnia  tego roku moja sytuacja zawodowa uległa dość sporej zmianie. Po 17 latach prowadzenia własnej firmy, skurczyłam ją do wielkości biurka w sypialni. Była to istotna zmiana. Nowa sytuacja otworzyła mnie na nowe pomysły i możliwości. Od czterech miesiące rozważam różne pomysły na moje "nowe ja" w kontekście zawodowym, w tym brałam pod uwagę pracę nauczyciela.

Powszechnie słyszy się, że w Polsce brakuje tysięcy nauczycieli. Zainspirowana tymi doniesieniami, wysłałam swoje CV do kilkunastu warszawskich szkół, które ogłaszały wakaty na stanowiska nauczyciela angielskiego. Jak na razie, nikt się do mnie nie zgłosił.

Na tym etapie trudno ocenić, czy moje umiejętności po 23 latach od ukończenia studiów są nadal adekwatne. Faktem jest jednak, że nikt nie zaprosił mnie na rozmowę. Zastanawiam się więc, czy rzeczywiście brakuje nauczycieli, czy może ambitny przedsiębiorca nie pasuje do pokoju nauczycielskiego? A może jestem za stara? A może są jeszcze jakieś inne ukryte powody?

Znam wiele osób z wykształceniem pedagogicznym, które nie pracują w zawodzie nauczyciela, ale sądzą, że mogłyby być dobrymi nauczycielami i myślą, że mogą wyjąć z szuflady biurka stare dokumenty i wrócić do tego zawodu. Jak widać, rzeczywistość może okazać się inna. Czasami warto zderzyć się z rzeczywistością i powiedzieć „sprawdzam”.

Nie piszę tego z zamiarem narzekania, że nikt mnie nie chce. Wręcz przeciwnie! Być może rzeczywiście nie pasuję do tej grupy zawodowej. Jednak jest to ciekawe doświadczenie – wysłać  kilkanaście CV i poznać odpowiedź na pytanie, czy rzeczywiście mogłabym pracować w szkole. :-)

05 lipca 2024
Być może ten artykuł wywoła kontrowersje, ale nie mam w tym temacie nic do stracenia. Jestem absolwentką lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim, moim podstawowym kierunkiem studiów były tłumaczenia ustne, ale
21 czerwca 2024
Wracając z wyprawy na Jeziorak i Kanał Elbląski, postanowiłam w końcu spełnić swoje marzenie i zobaczyć foki przy ujściu Wisły, ok. 500 m w głąb Zatoki Gdańskiej. O tym, że
20 czerwca 2024
To była wyprawa szlakami mojego dzieciństwa. W latach 80tych kilka lat z rzędu letnie wakacje spędzaliśmy  z rodzicami na Jezioraku, żeglując na jachcie Nash, a potem na bardziej luksusowym -

Adres

ul. Złota 11
00-123 Warszawa

Kontakt

kontakt@mariabraun.pl

+ 48 697 993 960

Menu

Śledź nas

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.